Sportisti

Novak Djoković – Biografija 2020, Visina, Težina, Godište

Novak Đoković je naš proslavljeni teniser i jedan od najuspešnijih srpskih sportista ikada, a na veliku radost brojnih fanova „belog sporta“, nakon perioda kada je doživeo povredu lakta, te pao sa prvog mesta ATP liste, Novak se polako ali sigurno vraća na svoj stari nivo igre, i vrlo je blizu toga da povrati prvo mesto na kome je bio i koje mu na osnovu igre koju sada pokazuje, sigurno i pripada.

Novak Đoković – biografija

Novak je rođen u Beogradu, 22. maja 1987. godine, od majke Dijane i oca Srđana Đokovića, a ima i dva mlađa brata Marka (koji je već i pošao Noletovim stopama), i Đorđa (koji takođe pak trenira tenis).

Ljubav prema tenisu je Novak prvi put pokazao sa samo četri godine, kada je u teniskom kampu Jelene Genčić, na Kopaoniku, igrao samo amaterski, jer su tada njegovi roditelji imali piceriju na pomenutoj planini.

Međutim, velika Jelena Genčić je u mladom Novaku videla veliki potencijal za šampiona, te je postala njegov trener, a sam Đoković kaže da je sa samo sedam godina već bio siguran da želi da postane teniser, gledajući mečeve Pita Samprasa, koji mu je idol i teniski uzor.

Kada je imao 12 godina, Novak Đoković je otišao u Minhen, te je pohađao tenisku akademiju koju je držao proslavljeni Nikola Pilić, te je već 2001. godine Đoković postao prvak Evrope u tenisu i u singlu i u dublu.

Đoković je u braku sa Jelenom Ristić, sa kojom ima sina Stefana i ćerkicu Taru, i sa svoja dva ljubimca psima Pjerom i Teslom, oni žive u Monte Karlu, u Monaku, gde poseduju i restoran.

Teniska karijera Novaka Đokovića – od snova o prvom mestu, do teniskog šampiona

Mnogi stručnjaci se slažu da je Novak Đoković jedan od najboljih profesionalnih tenisera ikada, te da je još uvek mlad i da njegovo vreme za obaranje rekorda tek predstoji, a njegov put ka svetskom teniskom tronu nije bio ni malo lak.

Kao što je i napomenuto, već 2001. godine, popularni Nole je bio juniorski prvak Evrope i u singl i u dubl kategoriji, te iako je došao u finale Dejvis kupa za juniore on je ipak poražen u finalnom odlučujućem meču, ali se pak sledeće kačendarske godine našao na 40. mestu juniorske liste.

Kao član teniskog kluba TK „Partizan“, Novak Đoković je 2003. godine osvojio svoj prvi ATP poen, kada je osvojio takozvani fjučers turnir, a iste godine je igrao u finalima još dva fjučersa.

Od 2005. godine, Novak je počeo da nastupa na velikim svetskim ATP turnirima, kada je u finalu Australiajn Opena, poražen od Marata safina.

Naredne 2006. godine, Novak Đoković je igrao najpre u dublu sa svojom velikom prijateljicom teniserkom Anom Ivanović, na teniskom turniru Hofman kupa, kada su izgubili u polufinalu, a iste godine je mladi teniser stigao i do osmine finala na Vimbldonu, te i četvrtfinala na Rolan Garosu, što mu je omogućilo da sakupi dovoljno poena i da postane već tada 40. teniser na ATP listi.

Prva ATP titula koju je Novak Đoković osvojio, bilo je Otvoreno prvenstvo Holandije, a potom i titula u Mecu, a kada je postao 20. najbolji teniser sveta, a onda su usledile brojne „gladijatorske“ borbe sa tada i danas svojim velikim rivalima u tenisu Rafaelom Nadalom, Rodžerom Federerom i Endijem Marejom, pa je kraj 2006. godine Novak „dočekao“ kao 16. igrač sveta.

Naredne 2007. godine, Novak Đoković je osvojio turnire u Majamiju i Adelaidu, te bio finalista u Indijan Velsu i uspeo da se plasira u osminu finala Australijan opena, te je ponovo napredovao do 10. pozicije na ATP listi, a takođe je iste godine bio četvrtfinalista Masters turnira u Hamburgu i u Rimu, te je osvojio Otvoreno prvenstvo u Eštorilu.

Novakov najveći rival u tom periodu, bio je neprikosnoveni „kralj šljake“, Španac Rafael Nadal, koji je Novaka pobedio i na Rolan Garosu u polufinalu, te i na Vimbldonu, ali je iste sezone ipak Novak uspeo da osvoji Rodžers kup i to tako što je u roku od tri uzastopna dana, porazio tri tada najbolja tenisera sveta – Rafu Nadala, Rodžera federera i Endija Rodika.

Prvo grend slem finale koje je odigrao Novak Đoković, bilo je pak ono na Otvorenom prvenstvu Amerike, gde ga je porazio Rodžer Federer, ali je iste godine osvojio titulu u Beču, kada je pak u finalu pobedio Stanislasa Vavrinku.

Krajem 2007. godine, svi Novakovi zbirni rezultati su doveli do toga da on postane treći teniser sveta, te je proglašen za sportistu godine u Srbiji, a po rezultatima Svetske Teniske Asocijacije, Novak Đoković je u 2007. godini bio profesionalni sportista koji je u smislu rezultata najbrže i napredovao u karijeri.

Već 2008. godine, Novak Đoković je igrao u mešovitom dublu sa Jelenom Janković, ali su u finalu Hofman kupa izgubili od dua koji su činili Serena Vilijams i Mardi Fiš, da bi iste godine Novak osvojio titulu na Australijan Openu, pa zatim i ostvario pobedu na turniru u Indijan Velsu.

Kako šljaka nije omiljena Đokovićeva podloga, on je osvojio turnir u Rimu, dok je pak poražen u polufinalnim mečevima u Monte Karlu, Hamburgu i na Rolan Garosu, a Endi Marej ga je porazio i na turniru u Sinsinatiju i u Rodžers kupu.

Novak Đoković je bio učesnik Olimpijskih Igara, kada je ovojio bronzanu medalju za Srbiju, a očekivano je pobedu odnela teniska reprezentacija Švajcarske na čelu sa Rodžerom Federerom.

2009. godina je za Novaka Đokovića bila ispunjena i pobedama i porazima, te je pak on osvojio turnir u Dubajiu, ali je pretrpeo poraze i u Sidneju i Brizbejnu, te nije uspeo da odbrani poene na Australijan Openu, kada je morao zbog povrede da preda meč Endiju Rodiku, a na turniru u Marselju je poražen u polufinalu od Žoa Vilfreda Conge.

Iste godine za Novaka Đokovića su usledili porazi u Dejvis kupu od reprezentacije Španije, kada su Rafa Nadal i David Ferer bili daleko nadmoćniji protivnici, a njegov veliki prijatelj ali i jedan od najvećih rivala Rafael Nadal ga je porazio na šljaci i na turniru u Monte Karlu i u Rimu, te je Novak posle ukupno 81 nedelje koje je proveo na trećem mestu ATP liste, pa je tako sredinom 2009. godine pao na četvrtu poziciju.

Međutim, do kraja teniske sezone, Đoković je uspeo da u 2009. godini osvoji turnire u Bazelu i u Parizu, te i da stigne do četvrtfinala turnira u Vimbldonu, kao i do finala u Haleu i Sinsinatiju, pa je uspeo da zahvaljujući novim osvojenim i nekim odbranjenim poenima, treću godinu za redom bude na trećoj poziciji na ATP listi.

Naredne 2010. godine je Novak Đoković uspeo da postane drugi igrač sveta, te je u ukupnom skoru te godine od 79 odigranih mečeva ostvario 61 pobedu, pa ga je Olimpijski komitet Srbije proglasio najuspešnijim sportistom za 2010. godinu.

Kao godina najvećih teniskih uspeha Novaka Đokovića, smatra se 2011. godina, kada je on uspeo da osvoji tri velika grend slem turnira – Australijan Open; US Open i Vimbldon, te da osvoji i pet turnira masters serije – Madrid; Rim; Indijan Vels; Majami i Kanada, a potom je Novak osvojio i Otvoreno prvenstvo Srbije i ATP turnir u Dubaiju.

Neverovatna je činjenica da je do Rolan Garosa 2011. godine, Novak Đoković zabeležio čak 41 pobedu, te je iste godine posle pobede nad Rafaelom Nadalom u finalu Vimbldona postao prvi igrač sveta, te i igrač koji je u jednoj sezoni osvojio najviše Masters titula i zaradu od čak 12,5 miliona dolara.

Narednu 2012. godinu, Novak Đoković je pak započeo tako što je ostvario vrlo važne pobede nad Endijem Marejem i Rafom Nadalom, te je osvojio turnir u majamiju, ali je u polufinalu izgubio i u Indijan Velsu i u Dubaiju.

Iste sezone je Đoković tri puta poražen od Rafaela Nadala na šljaci, u Monte Karlu, Rimu i na Rolan Garosu, a na turniru Vimbldon je izgubio finalni meč od Rodžera Federera koji je ponovo postao prvi igrač sveta.

Međutim, iste 2012. godine je Novak osvojio turnire u Šangaju i u Pekingu, te ga je pak osvojena titula na završnom turniru u godini, uspela da vrati na čelo ATP liste, i ponovo je postao prvi igrač sveta.

Novak je na prvom mestu ATP liste proveo ukupno 223 nedelje, te je od 2014. godine u svoj štab doveo poznatog nemačkog asa Borisa Bekera, a 2013. i 2014. godine je dobio nagradu „Laureus“ za najboljeg sportistu sveta.

Uspešna je bila za Novaka i 2015. godina, ali je posebno ponosan na 2016. godinu jer je tada uspeo da osvoji i jedini turnir koji mu je u karijeri nedostajao Rolan Garos, kada je u finalu pak savladao velikog prijatelja Endija Mareja.

Iako je početak 2017. godine bio obećavajući, jer je Novak osvojio turnir u Dohi, usledio je čitav niz baš loših mečeva, te je Novak odlučio da raspusti ceo svoj stručni tim, i da se „zahvali na saradnji“ i Marjanu Vajdi i Borisu Bekeru, te je imao i dve ozbiljne operacije lakta, a onda je u svoj tim doveo velikog šampiona tenisa Andrea Agasija, ali sa njim nije uspeo da ostvari nikakve značajne rezultate, te je usledio strmoglavi pad na ATP listi, i sumnje u to da li će Novak ikada da bude onaj stari i da se vrati tenisu koji je nekada igrao.

Kada su mu svi iz sveta „belog sporta“ praktično okrenuli leđa, te su čak i najverniji navijači iz Srbije i sveta od Novaka odustali, na iznenađenje mnogih, u njegovu javnu odbranu je stao ni manje ni više nego veliki Rafael Nadal, koji je istakao kako veruje da je Novak rođeni šampion i da svako ima u karijeri uspone i padove, te da ne sumnja da će Đoković postati ubrzo „onaj isti igrač kakav je nekada bio“, te je tako Rafa pokazao koliko je veliki i kao sportista ali i kao čovek.

Novak Đoković je 2018. godine okupio proverenu ekipu saradnika, te je ponovo u svoj tim pak i pozvao Marjana Vajdu, i usledili su vrlo brzo odlični rezultati, te i pobede na velikim turnirima, kakvi su Vimbldon i US Open, a veruje se da bi do kraja sezone ponovo mogao da postane broj jedan, posebno jer je Rafa Nadal povređen i propustio je nekoliko vežnih turnira do sada.

Privatni život Novaka Đokovića

Novak je jedan od ljudi koji je profesionalni sportista i koga nikada nisu pratile nikakve afere kada je u pitanju njegov privatni život, te je on dugo godina bio u vezi sa Jelenom Ristić, a sa kojom se i venčao u julu 2014. godine na Svetom Stefanu u Crnoj Gori, a zanimljivo je da su sve zvanice koje su pripadnici kako sportske elite, tako i svetskog džet-seta, zamoljene za diskreciju te i da umesto poklona uplate novčane donacije Fondaciji „Novak Đoković“, koju je naš poznati teniser osnovao 2007. godine.

Naime, Novakova humanitarna organizacija, na čijem je čelu njegova supruga Jelena Đoković, organizuje razne donatorske večere i slične manifestacije, kako bi prikupila sredstva za socijalno ugroženu decu u Srbiji, a do sada su pomagali obnovi kuća nakon katastrofalnih majskih poplava u Obrenovcu, te izgradili veliki broj vrtića i obnovili postojeće ustanove za najmlađe.

Svog prvenca Stefana Đokovića, Novak i Jelena su dobili 21. oktobra 2014. godine, i on je po prvi put iako nema dovoljno godina, imao čast da prisustvuje dodeli pehara na Vimbldonu 2018. godine, kada se Novak trijumfalno vratio svom starom ritmu igre, i kako je istakao, pored toga što je osvojio Vimbldon, te i „proćaskao“ sa britanskim prestolonaslednikom Vilijamom i Kejt Midlton, najdraže mu je bilo kada je sa tribina čuo „tata“ od svog sina koji još mali nije razumeo šta se tačno na terenu dešava i zašto on ne može kod svog oca na teren.

Pored sina prvenca Stefana, poznati par je dobio i ćerkicu Taru, 3. septembra 2017. godine, te zajedno uživaju u porodičnom domu u Monte Karlu, gde su otvorili i restoran zdrave hrane, a među prvim gostima su im bili princ Albert i princeza Šarlin od Monaka.

I u Beogradu Novak ima svoj restoran, koji se i zove jednostavno „Novak“, a koji vodi njegov otac Srđan Đoković, a teniser je veliki pobornik zdrave i bez-glutenske ishrane, kao i joge i pak meditacije, koje redovno upražnjava sa svojom suprugom Jelenom, te koje mu pomažu da se oslobodi stresa i da bude spreman za nove pobede kojima se svi nadaju.

Ime i Prezime: Novak Đoković

Nadimak: Nole; Džoker

Datum i mesto rođenja: 22. maj 1987. godine, Beograd, Srbija

Zanimanje: profesionalni teniser

Visina: 188 cm

Težina: 80 kg

Facebook: https://www.facebook.com/djokovic.official

Instagram: https://www.instagram.com/djokernole/

Twitter: https://twitter.com/djokernole

YouTube: /

Web stranica/zvanični sajt: http://novakdjokovic.com/

Sponzorisano:

Loading...
loading...